سلامت قلب با مصرف ماهی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

ماهی ها، به خصوص ماهی های آب سرد، (ماهی های چربی دار با چربی زیاد) نظیر سالمون، ساردین، ماهی تن و ماهی قزل آلا بدن انسان را در مقابل بیمارهای قلبی محافظت می­نماید.اکثر حملات قلبی به علت ایجاد لخته های خونی در سرخرگها و سیاهرگها و جلوگیری از جریان مناسب خون در رگها صورت می­پذیرد. اسیدهای چرب امگا-3 در کاهش حملات قلبی و همچنین میتواند در کاهش التهاب در بیماریهای نظیر آرتریت روماتوئید نقش داشته باشند.

قلب انسان و تغذیه مناسب

قلب انسان یک عضله است که در تمام طول زندگی، کار آن هرگز متوقف نمی­شود و برای تلاش بدون وقف، نیاز به اکسیژن دارد. اکسیژن از طریق جریان خون  نیاز عضله قلب را تامین می­کند. عروق تامیین کننده خون عضله قلب، کرونر نام دارند، بیماری عروق کرونر یکی از مهمترین بیماری های اکتسابی جامع بشری است.

یکی از عوامل خطر زمینه ساز بیماری عروق کرونر، مصرف غذاهای نامناسب است. که فرهنگ این گونه  مصرف در خانواه شکل می­گیرد و رواج آن به افزایش کلسترولف تری گلیسرید و چاقی و اضافه وزن و فشار خون می­انجامد. پس یکی از راهکارهای مقابله با این عوامل زمینه ساز، تغییر و اصلاح الگوهای غذایی و ترویج آن در جامعه است.

اثرات مصرف ماهی در قلب

 ماهی یکی از انواع غذاهای سالمی است که مصرف آن در جامعه حاکم است و بیشترین تاثیر ماهی بر قلب و عروق از طریق چربی غیر اشباع آن (امگا-3) و اسید آمینه تورین آن است.طبق تحقیقات نیز که در هلند انجام شده مشخص گردیده است که اگر 28 گرم در روز ماهی مصرف شود، 40 درصد بیمار عروق کرونر و 50 درصد حمله قلبی کاهش می یابد. خواص رقیق کنندگی روغن ماهی بطور کامل آشکار  شده است وقتی که در رگ لخته ایجاد می­شود. روغن ماهی با خاصیت ضد لختگی خود، آن را درمان می­کند.

در افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند مقاومت به انسولین وجود دارد ( دیابت) و عقیده بر این ناهنجاری باعث افزایش فشار خون می­شود. امگا-3 مقاومت به انسولین را کاهش می­دهد و از این طریق فشار خون را پایین می­آورد.

خواندن 142 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 15 دی 1397 ساعت 16:47

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.