مصرف ماهی و افزایش هوش کودکان با 7 ماده مغذی ارزشمند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مصرف ماهی و افزایش هوش کودکان یکی از مسائل مهم مربوط به رشد کودکان است. هوش توانایی ذهنی است و از عملکرد مغز نشأت می گیرد. هوش شامل مواردی همچون استدلال، برنامه‌ریزی، حل مسئله، تفکر انتزاعی، استفاده از زبان، و یادگیری است. از زمان های بسیار دور این نکته بسیار حائزه اهمت بوه است  که تغذیه مناسب باعث افزایش هوش می شود. هوش همراه با رشد مناسب مغز از دوران کودکی بوجود می آید. 

 سوء تغذیه موجب رشد نامناسب کودکان می شود. سوء تغذیه از رشد مغز و شکل گیری توانایی در کودکان جلوگیری و منجر به عقبماندگی ذهنی  خواهد شد. سلول های مغزی هر روز به مقدار زیادی انرژی نیاز دارند تا بتواند تمامی عملکرد بدن را کنترل و تمامی اطلاعات را پردازش کنند .

این جمله برای بسیاری از ما آشنا است که ماهی غذای مغز است که مصرف ماهی و افزایش هوش کودکان را در پی  خواهد داشت. بله امروزه بسیاری از محققان بر این باورند که تغذیه  مناسب در بالا بردن افزایش ضریب هوشی، میزان یادگیری و همچنین افزایش تمرکز نقش به سزایی دارد. زیرا این مهارت ها به سیستم عصبی کودکان مربوط بوده و سلول های عصبی  می توانند از مواد غذایی انرژی لازم را برای فعالیت را دریافت کنند. ماهی و سایر غذا های دریایی یکی از مواد غذایی ارزشمند برای مغز و افزایش هوش کودکان است .در این مقاله شما را با فواید و تاثیر مصرف ماهی و افزایش هوش کودکان آشنا خواهیم کرد.

مصرف ماهی و افزایش هوش کودکان  با توجه به آهن موجود آن

ماهی و بسیاری از آبزیان بخصوص میگو سرشار از آهن است و حتی جایگزین مناسب، برای گوشت است. آهن یک ماده مغذی بسیار با اهمیت در رشد مغز و افزایش هوش کودکان است. آهن در تمامی دوران رشد بسیار مهم و حیاتی است. آهن در دوران رشد در ساخت بسياري از ويتامين ها و انجام واکنش ها و حتي به صورت کوآنزيم جهت فعاليت هاي سلولي نقش بسزایی دارد. کمبود آهن در دوران رشد منجر به ایجاد اختلال در تکامل و هماهنگی بین سیستم های عصبی می گردد.

مصرف ماهی و افزایش هوش کودکان  با توجه به پروتئین آن

ماهی میزان بالایی پروتئین دارد که سر شار از انواع اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری است. مغز انسان برای رشد و بسیاری از فعالیت های ضروری نیازمند اسیدهای آمینه است. اسید های آمینه واحد های سازنده پروتئین، در شکل گیری  انتقال دهنده های عصبی یا نورترانسمیتر  اهمیت دارند این انتقال دهنده های عصبی ارتباط بین تمامی سلول های مغز را امکان پذیر می نماییند و منجر به افزایش هوش در کودکان می گردند. اسید های آمینه ماهی از این نظر تنوع و کیفیت بالا حائزه اهمیت است.

مصرف ماهی و افزایش هوش کودکان  با توجه به امگا3 آن

ماهی سرشار از امگا3، اسید چرب با ارزش است که در بسیاری از عملکرد های بدن، دارای اهمیت بسیاری است. اسیدهای چرب امگا3 برای رشد و عملکرد مغز ضروری هستند. همچنین  برای تکامل مغز و عملکرد شناختی آن حیاتی است. مصرف میزان کافی این اسیدهای چرب می تواند به بهبود مهارت های ذهنی کودک کمک کند. هفته ای دوبار در هفته مصرف ماهی در برنامه غذایی کودکان خود قرار دهید. مطالعات نشان می دهد امگا3 موجود در ماهی باعث افزایش هوش در کودکانی است که مادرانشان از دوران بارداری  ماهی مصرف کرده اند.

مصرف ماهی و افزایش هوش کودکان با توجه به ید آن

  ماهی سرشار از ید است، بویژه ماهیان دریایی که میزان یدشان بسیار بالا است. کمبود ید تاثیر بسیار بد و مخربی بر مغز  و میزان هوش کودک دارد. عملکرد مناسب غده تیروئید که در سوخت و ساز و رشد نقش دارد وابسته به ید است. کمبود ید  منجر به عقب ماندگی ذهنی می شود. به همین دلیل مادران باردار باید برای  تشکیل سیستم عصبی جنین خود یدی بیشتری مصرف کنند.