خرید ماهی سالم و تازه چگونه امکان پذیر است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید ماهی سالم و تازه خرید ماهی سالم و تازه

خرید ماهی سالم و تازه چگونه امکان پذیر است؟

خرید ماهی سالم و تازه امروزه به یکی از دغدغه های مهم مردم تبدیل شده است. امروزه با توجه به اینکه ماهی و انواع آبزیان از جمله مواد غذایی سالم، کامل، عاری از مواد مضر، دارای ارزش غذایی بالا و خواص درمانی بی نظیری است مصرف آن  بطور چشمگیری در جهان امروزه گسترش یافته است. اما متاسفانه در کشور عزیز مان همچنان صرانه مصرف ماهی بسیار پایین تر از سرانه مصرف آن در جهان است. بنابراین تلاش برای گسترش و ترویج فرهنگ مصرف آبزیان به گونه ای که مصرف کننده بتواند با اطلاعات و آگاهی صحیح اقدام به تهیه و مصرف گوشت آبزیان کنند مهم است. مصرف صحیح و استفاده مناسب از آبزیان امنیت غذا، بهداشت و سلامتی را برای افراد جامعه بوجود می آورد. بنابراین ما در این مقاله سعی داریم تا شمارو با خرید ماهی سالم و تازه آشنا کنیم. اول از همه تا حد امکان ماهی را از فروشگاه های معتبر که اصول بهداشتی را رعایت می کند خریداری کنید. از شرکت ها و مراکزی که از تازگی  محصولاتشان و تعهد کاریشان کامل مطمئن هستید خرید کنید.  همچنین دوستان خود را برای  خرید ماهی سالم و تازه با این مراکز آشنا کنید. زیرا سلامتی و تازگی ماهی بسیار مهم و ارزشمند است.

ویژگی خرید ماهی سالم و تازه چیست؟

خرید ماهی سالم و تازه با توجه به این نکات می تواند تحقق پذیرد.  اول از همه لازم است ذکر شود که ماهی سالم و تازه به هیچ عنوان بوی زننده و بد ندارد. بلکه ماهی تازه داری بوی مدیترانه ای تازه و خوشایند است. بنابراین این تصور کاملا غلط است که ماهی بوی بد دارد. این تصور ممکن است از خرید ماهی مانده ناشی شود . ماهی مانده و ناسالم بدلیل ماندگی و فساد چربی و ماندگی آمونیاک در ماهی بوی نامطبوعی را ایجاد کند.  که هر چه از صید ماهی و نگهداری نا مناسب آن بگذر این بو افزایش می یابد.

ماهی تازه گوشتی تقریبا مرطوب و لطیف دارد. بخش های مختلف ماهی به خصوص شکم ماهی نباید شل باشد و حالت افتادگی نباید داشته باشد. در رابطه با خرید ماهی سالم و تازه فلس‌ها کاملا به بدن چسبیده، درخشان و به سختی جدا می‌شوند. در حالی که در ماهی‌های فاسد فلس‌ها برجسته و به راحتی کنده می‌شود. بدن ماهی‌های تازه قابلیت ارتجاعی دارد و فاقد ترشحات می‌باشند یا ترشحات شفاف است ، ولی بدن ماهی‌های فاسد اگر با انگشتان فشاری روی بدن ماهی وارد کنید کاملا ایجاد فرو رفتگی می‌کند. همچنین مایع لزج روی ماهی  فاسد زیاد و دارای چسبندگی  است.

در خرید ماهی سالم و تازه چشم علاوه بر این که شفاف درخشان است، حالت کاملا محدب دارد در صورتیکه در ماهی‌های فاسد چشم ماهی تیره و کدر است و کره چشم بطور کامل در حفره چشم فرو رفته است.در ماهی‌های تازه سرپوش‌ها بطور کامل و تقریبا چسبیده هستندو سطح داخلی آن‌ها لکه ندارد و رنگ روشن دارد تمیز و آبشش ها جدا از همند، ولی در ماهی‌های فاسد این سرپوش‌ها تقریبا جدا هستند و بر روی سطح داخلی آن‌ها لکه‌های قهوه ایی و قرمز رنگ دیده می‌شود. در ماهی‌های تازه آبشش‌ها مرطوب و به رنگ قرمز روشن هستند. ولی در ماهی‌های فاسد آبشش‌ها مرطوب نبوده و رنگی خاکستری دارند.

در هنگام مصرف، با داشتن چه نشانه های از مصرف ماهی پرهیز کنیم؟

ماهی که در حال پختن هستید اگر فاسد باشد بوی تعفن و زننده ای دارد همچنین گوشت ماهی فاسد به ترشی و اسیدی  می زند و زننده است.

چطور از خرید ماهی فیله شد اطمینان پیدا کنیم؟

ماهی فیله شده مانند ماهی کامل دارای گوشت سفت یکدست و حالت ارتجاعی است و جای فشار روی آن نمی ماند. اگر تیکه های فیله پوست دارد نباید شل و آویزان باشد، پوست ماهی باید محکم به گوشت آن چسبیده باشد. ماهی بسته بندی شده نباید همراه خون آب و ضایعات باشد . همچنین اگر مایعی دور تیکه های ماهی دیده شد باید شفاف باشد. همچنین بوی بد و تفاوت رنگ در قسمت های مختلف فیله نشانه ماندگی است. بسته بندی باید تمیز و کامل بهداشتی و دارای مشخصات باشد.

 شرکت آسان ماهی این امکان را برای خریداران این ماده غذایی ارزشمند فراهم آورده است که بدون حضور خرید ماهی سالم و تازه داشته باشند. این شرکت با اصل صداقت و تعهد کاری ماهی کامل و تازه را بعد از سفارش مشتری صید و در شرایط استاندارد و کاملا بهداشتی با تضمین سلامت و تازگی  به دست مشتریان خود می رساند.

خواندن 163 دفعه

7 نظرها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.